Кросфіт: історія, концепція, небезпеки

Щодо вид спорту, що недавно виник (англ. crossfit — фітнес, що перетинається) вже встиг завоювати симпатію в усьому світі. Прихильниками спрямування є і професійні спортсмени, і любителі. Але про історію та концепцію тренувань знають мало хто.

Crossfit – бренд?

Цікаво, що напрям спочатку виник як комерційний. Засновник бренду Crossfit – Грег Глассман. Сам задум реалізувався в 2000 р., коли відкрилися перші тренажерні зали. 

Буквально за кілька років система поширилася по всьому світу. Бренд отримує прибуток від роботи залів, підготовки тренерів за напрямом. Концепція (суть) галузі – у відмові від спеціалізації. Сам автор стверджує, що життя більше схоже на підйом сходами з бочкою пива, ніж на пробіг 1 милі у вівторок.

Тому у кросфіті об’єднується кілька напрямків: 

  • важка атлетика;
  • гімнастика;
  • аеробіка. 

В одному тренуванні реалізуються методики з різних видів спорту, але це вправи не заради вправ, а підготовка «універсального солдата».

Спортсмен у кросфіті однаково добре підтягується на турніку, витривалий, гнучкий, з гарною координацією. Його можна назвати ідеальним атлетом. Також ідеологія бренду в тому, що будь-яка, навіть непідготовлена ​​людина може займатися у залі. Є навіть щадні тренування для початківців та дітей. 

Особливості кросфіту

Основні відмінності: інтенсивність та значне навантаження на різні групи м’язів. А т.к. методики запозичені з різних видів спорту, то з’являється велика різноманітність у вправах. Тривалість від 15 до 60 хв. Завдання — оптимізувати силу людини у кожному напрямі: гімнастика, сила, витривалість.

Одночасно поєднується силове, аеробне навантаження з високою інтенсивністю. Що використовують на тренуваннях:

  • вага власного тіла в гімнастиці;
  • турники;
  • спеціальні тренажери для веслування;
  • еспандери;
  • гірі ;
  • штанги;
  • покришки;
  • гімнастичні кільця;
  • канати.

Також у цьому виді спорту присутній змагальний елемент, що додає мотивації. Дві найвідоміші вправи – кантування покришок і берпі (присідання з вистрибуванням зі своєю вагою). На заняттях не вийде занудьгувати і розслабитися, є комплекси, що розігрівають і відновлюють, до і після тренування.

Crossfit пропонує різні види навантажень: від аматорських до професійних. Методику використовують у спортивних школах, під час підготовки охорони, поліцейських, спецназу, важкоатлетів тощо. Кожна програма оптимально розраховує навантаження на організм, але все одно вірна концепції універсальності, швидкої адаптації до зміни активності.

Кому корисний кросфіт

Особливі методики з інших видів фітнесу розвивають:

  1. Витривалість, стимулюють роботу серця, тренують кровоносну систему, покращують обмінні процеси. Ви втрачаєте зайву вагу, краще спите, загальне самопочуття приходить у норму. Аеробні вправи також сприятливо впливають на дихальну систему.
  2. Гнучкість, координацію, точність завдяки гімнастиці. Спортсмени краще відчувають своє тіло. Силу і прискорюють м’язове зростання. Для цього виконують вправи із важкої атлетики. Звичайно, одним кросфітом неможливо накачатись до розмірів бодібілдерів, але це і не є метою програми.

Тому тренування підійдуть тим, хто націлений на загальний розвиток сили та витривалості, які можна застосувати у повсякденному житті. Універсальність напрямку одночасно і плюс, і мінус.

З одного боку, ви станете фізично витривалою людиною, для якої не проблема підняти тяжкість або пробігти 1-2 км. Але тренування за програмою ніколи не дадуть максимального результату у конкретній галузі. Ви не зможете змагатися з професійними бігунами або важкоатлетами, тому що працюєте над усіма групами м’язів потроху, не концентруючись на чомусь конкретному.