10 зимових занять на свіжому повітрі для дошкільнят

Якщо ви працюєте в дитячому садку, ви знаєте, що діти повинні чергувати заняття у класі та на свіжому повітрі. Дітям потрібно рухатися та проявляти активність навіть у зимовий час. І хоча зимові прогулянки не можуть бути такими довгими та різноманітними, як в іншу пору року, все ж таки вони можуть принести дітям велику користь. Під час таких прогулянок діти можуть ставити питання, які б не задали в теплу пору року (наприклад: «Куди подіються птахи та тварини взимку?», «З чого зроблений сніг» тощо). Ви можете розповісти дітям багато пізнавальних фактів про навколишню природу – і для цього вам достатньо просто вийти з ними на вулицю.

Якщо ви плануєте прогулянки з дітьми на вулиці, заздалегідь попередьте про це батьків. Діти мають бути одягнені відповідно до погоди. Попросіть батьків дати дітям запасні рукавиці та шапку на випадок, якщо дитина забрудниться.

Коли ви будете готові до зимових прогулянок на свіжому повітрі, ви можете спробувати заняття, які, безперечно, сподобаються дітям.

1. Спостерігайте хвойні дерева

Взимку особливо помітні хвойні дерева. Спостереження за ними допоможе дітям більше дізнатися про довкілля. Якщо поряд зі школою, дитячим садком ростуть сосни або ялинки, ви можете здійснити прогулянку біля них. Запропонуйте дітям такі заняття:

  • шукайте шишки на землі та на деревах;
  • шукайте годівниці для птахів на листяних деревах;
  • станьте під сосною або ялиною і подивіться вгору крізь гілки. Нехай діти розкажуть, що бачать. У свою чергу, ви розкажіть дітям про те, що хвойні дерева захищають від негоди;
  • розкажіть дітям про те, що вік сосни або ялинки можна визначити за кількістю мутовок (ярусів гілок, розташованих кільцями). Запропонуйте дітям визначити вік дерева.

2. Виберіть дерево

Здійсніть прогулянку до найближчого парку. Запропонуйте дітям вибрати дерево, яке їм подобається, та спостерігати за ним. Запропонуйте поміркувати над такими питаннями:

  • У чому обране дерево схоже на навколишні дерева і в чому відрізняється від них?
  • Як це дерево допомагає навколишньому середовищу?
  • Це дерево живе? Як дитина це дізналася?

Запропонуйте дітям записати ознаки того, як на вигляд дерева дізнатися, що настала зима. Це можуть бути голі гілки, сліди тварин на снігу біля дерева, годівниці на гілках тощо.

3. Видуйте мильні бульбашки

Пускання мильних бульбашок – це не лише літнє заняття. Візьміть на прогулянку мильний розчин. Запропонуйте дітям пускати бульбашки та спостерігати, як вони кристалізуються на морозі. Поспостерігайте, як бульбашки, долітаючи до землі, не лопаються, а котяться асфальтом. Запропонуйте дітям торкнутися бульбашок і описати, що вони відчувають. Зрештою, мильний розчин замерзне, і діти зможуть спостерігати, як на поверхні з’являться кристали. Після цього розкажіть дітям про те, як рідини замерзають за низької температури. Після цього повертайтеся до приміщення, щоб не замерзнути.

Пам’ятайте, що цей експеримент можна провести лише за температури нижче нуля. Мильний розчин перед виходом надвір краще охолодити.

4. Проведіть експеримент із водою та снігом

Радайте кожній дитині по три чашки і винесіть їх на вулицю, щоб наповнити їх снігом. Потім поверніться до приміщення. Долийте в першу чашку зі снігом трохи гарячої води, в другу – трохи води кімнатної температури і в третю трохи холодної води. Попросіть дітей порівняти, що сталося зі снігом у кожній чашці.

Цей кумедний науковий експеримент продемонструє дітям, як і за якої температури тане сніг. На початку експерименту запитайте у дітей, що вони знають про сніг і що, на їхню думку, станеться, якщо додати воду до снігу. Сніг розтане чи залишиться таким самим, як і раніше?

5. Зробіть годівницю для птахів

Розкажіть дітям про птахів, які не відлітають на зиму в теплі краї. Щоб ваша розповідь була наочною, зробіть разом з дітьми годівницю для птахів. Годівницю можна зробити зі звичайних шишок.